NOVÁ KOSMETIKA NA ESHOPU!:)

ODBORNÁ PEDIKÚRA A ORTHONYXIE V PRAZE

Komplexní péče o nohy-školící centrum pedikúry

Mgr. Veronika Morstein Matulová
 

Nehtová mykóza-OnychomykozaCo to je:
Jde o onemocnění nehtů se kterým se v naší praxi setkáváme dnes a denně. Mnoho lidí tyto problémy neřeší až do té doby, kdy jim mykóza začne působit větší problémy. Nehtová plíseň totiž může nehet deformovat a způsobiti jeho zarůstání. Jde o onemocnění způsobené organismy, které se svými vlastnosti blíží rostlinám a bakteriím. Plíseň se může objevit prakticky kdekoli na těle. Záleží pak na celkovém stavu jedince, jeho věku, obranyschopnosti, přítomnosti jiných onemocnění, stavu (poranění) kůže atd. Nejčastěji se člověk nakazí našlápnutím kožních šupinek, které se odloučily z plosky nohou nakažené osoby (fitcentra, koupaliště apod.). Mykóza nehtů (onychomykóza) je plísňové onemocnění vyvolané buď dermatofyty (pak se nazývá tinea unguium) nebo kvasinkami (nejčastěji Candidou albicans). Převážně jsou postiženy nehty nohou, a to palec a malíček. Ruce bývají postiženy až přenosem infekce z nohou anebo po poškození nehtu (kdy je při poranění zanesena houbová infekce do rány či se později usídlí na krevní sraženině pod nehtem). Nejčastější formou je plísňové postižení začínající od okraje nehtu, kdy dojde ke ztluštění, drolení a zežloutnutí nehtu a může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky. Druhou, méně obvyklou variantou onemocnění nehtů je stav, kdy postižení nehtu začíná u nehtového lůžka a postupuje ve směru růstu nehtu. Tehdy bývá postižena růstová ploténka a struktura nově rostoucího nehtu, ten je bělavý, deformovaný (nerovný, s bílými vkleslinami) a ztrácí lesk. Obraz bílého ďolíčkování nehtů je velmi podobný psoriatickému postižení nehtů (při lupénce), a tak někdy může být zaměněn. Odborníkovi by se to však nemělo přihodit, jelikož při lupénce jsou vždy postiženy nehty všechny, nikoli solitárně (jednotlivě).

Prevence:
Mějte vždy svůj ručník. Vytírejte si důkladně vlhkost mezi prsty. Používejte bavlněné ponožky, dnes můžete mít i ponožky obsahující stříbro, které je antibakteriální. Po návštěvě bazénů, společných sprch, sauny apod. používejte spreje na nohy, které působí jako prevence mykoz a obsahují například tea tree oil.

Diagnostika:
Diagnostika se provádí u dermatologa a to nejlépe kultivací a současně mikroskopickým vyšetřením. Kultivace je odebrání malé části nehtu a hmoty z pod nehtu, během několika týdnů se zjistí, zda jsou přítomna houbová vlákna a spory. Toto vyšetření je dobré skombinovat s mikroskopickým, kde může lékař vidět výsledky hned, ovšem obě vyšetření mohou vyjít falešně negativní, proto je dobré je kombinovat. Bohužel málo dermatologických pracovišť u nás tyto vyšetření provádí. Většinou se dělá diagnostika pouhým pohledem a velice často se tak nasadí antimykotika zcela zbytečně. Pro správnou diagnostiku je nutné, aby nebyl nehet ošetřován antimykotiky několik týdnů!

Léčba:
Může být léčena systémově-celkovými antimykotiky, léky podávané orálně. Tyto léky jsou zátěží pro játra proto je nelze nasadit u starých lidí, nemocných a tam, kde je funkce jater jakkoliv narušená. Po dobu podávání se dělají opakovaně jaterní testy. Tyto antimykotika je nutné podávat v několika cyklech až 12 měsíců. Dále se předepisují lokální antimykotika, některá můžete koupit i bez předpisu v lékárně, je ale velice důležité, aby to byli antimykotika na nehty ne na kůži!

Nedílnou součástí léčby je pravidelná návštěva přístrojové pedikury, neboť při ní se nehty na povrchu brousí a lokální antimykotika tak snadněji pronikají hluboko do nehtu!
Partneři
partner partner partner 
Kontakt
Mgr. Veronika Morstein Matulová
  • Na Poříčí 12, palác Ymca   
110 00   Praha 1 
Senovážné náměstí 23
11000 Praha 1
IČ: 74100912
DIČ: CZ825701
 
Tel.: +420 731 150 841
Email: podoest@seznam.cz
Web: www.podoest.cz
Facebook Share Google Plus
Copyright
LD Ekonom
Nová Cerekev 188
394 15 Nová Cerekev

lukasduda@ldekonom.cz
www.ldekonom.cz